Warning: getimagesize(../images/news/artur/sendlerowa_1.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/spkop/domains/spkopaniec.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546
Drukuj

Wyjazd do kina klasy 6

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 
Utworzono: czwartek, 01, październik 2009 18:14
Lupus
Odsłony: 2273
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image '../images/news/artur/sendlerowa_1.jpg'

Film opowiada o działalności Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników, narażając życie własne i bliskich zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta.Film koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu wkładu narodu polskiego w ratowanie Żydów. Pokazane są tam zarówno wątki współpracy Sendlerowej z Radą Pomocy Żydom - Żegotą oraz jej bliska relacja z kościołem. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2,5 tys. dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę Sendlerową systematycznie odnotowywana na maleńkich karteczkach, ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie.

W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na "papierze".

Film kończy się wyjazdem Polki do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem, wraz ze swoim narzeczonym Stefanem, będą się ukrywać aż do wybuchu powstania warszawskiego.

Irena Sendlerowa zmarła w maju ub. roku w Warszawie, w wieku 98 lat.

Budżet filmu wyniósł 38 mln zł, z tego polska strona przekazała 5,2 mln zł.

John Kent Harrison, znany reżyser i scenarzysta, z pochodzenia Kanadyjczyk, na co dzień współpracujący z amerykańskimi wytwórniami filmowymi, już po raz drugi jest autorem filmu, który opowiada o najnowszej historii naszego kraju. W roku 2005 wyreżyserował głośny film "Jan Paweł II" z Jonem Voightem w roli głównej.

W rolę Ireny Sendlerowej wcieliła się 27-letnia kanadyjska aktorka Anna Helene Paquin. Jest jedną z najmłodszych zdobywczyń Oscara w historii - otrzymała go w 1994, mając 12 lat, za drugoplanową rolę w "Fortepianie" Jane Campion, w którym zagrała córkę bohaterki filmu (Holly Hunter). Obecnie mieszka w USA.

Rolę matki Ireny Sendlerowej powierzono Marci Gay Harden - amerykańskiej aktorce, zdobywczyni Oscara za drugoplanową rolę Lee Krasner w filmie "Pollock", wyreżyserowanym przez Eda Harrisa.

Spośród polskich aktorów w filmie zobaczymy m.in. Danutę Stenkę, Krzysztofa Pieczyńskiego, Maję Ostaszewską, Jerzego Nowaka.

Podobno wyciska łzy ale w prawdzie mówiąc nikt nie płakał.
Film trwał 1,40 godz. Był on trochę straszny ale zarazem ciekawy.
Teraz tylko uczniów klasy 6 czeka jedno niemiłe zajęcie.
Muszą napisać wypracowanie na temat obejrzanego filmu.